„Nie wy otrzymujecie parafię, ale parafia otrzymuje was”. Kard. Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom


Nowo mianowani proboszczowie złożyli wyznanie wiary i przysięgę oraz podpisali stosowne dokumenty podczas uroczystości 19 czerwca w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Obecny Proboszcz parafii w Żabieńcu Ks. Wojciech Jędrysiak obejmie parafię po przechodzącym na emeryturę proboszczu w Mrokowie (gm. Tarczyn) natomiast od 1 lipca proboszczem w Żabieńcu zostaje Ks. Jarosław Stolarczyk aktualnie wikariusz   parafii św. Ignacego Loyoli  w Warszawie.

Wszystko, co chciałbym wam dzisiaj powiedzieć, zawiera to powiedzenie, że „nie wy otrzymujecie parafie, tylko parafie otrzymują was” – podkreślił metropolita warszawski powierzając urząd proboszcza wybranym kapłanom. „Parafianie otrzymują was – księży, którzy przez kolejne lata będą prowadzić tę cząstkę ludu Bożego po drogach zbawienia: drogą sakramentów, głoszenia słowa Bożego i posługi miłości” – dodał.

Nowych proboszczów kard. Nycz zachęcał, aby służyli parafii w sposób integralny tzn. aby sprawy duszpasterskie były dla nich „pierwsze i najważniejsze”, a jednocześnie nie zaniedbywali spraw gospodarczych.

Księżom, którzy po raz pierwszy zostają proboszczami poradził, by nie wprowadzali zmian „od pierwszej niedzieli”, ale by przez pierwszy rok w notesie zapisywali sobie „co im się nie podoba, co by zmienili, co jest nie tak, jak sobie wyobrażali”.  To jest potrzebne z dwóch powodów – tłumaczył metropolita warszawski: żeby nabrać dystansu do tego oglądu, który się ma oraz żeby zbyt łatwo nie krytykować poprzedników. Po roku możecie spokojnie podejść do zmiany” – dodał.  Zaznaczył też, że są sprawy, które wymagają interwencji od zaraz.  „Jeżeli was zdenerwuje, że nie ma grup w parafii, zwłaszcza grup dla młodych małżeństw czy grup dla starszej młodzieży – to należy zmieniać od razu i zakładać takie grupy” – zaznaczył kard. Nycz.

Nowością wśród tegorocznych zmian w Archidiecezji Warszawskiej jest przekazanie z dniem 1 lipca parafii Świętej Trójcy na Solcu oo. karmelitom bosym. „To było duże moralne zobowiązanie archidiecezji warszawskiej, która po kasacie zakonu przejęła po karmelitach bosych kościół seminaryjny (obecnie jest to konkatedra)  wraz z budynkiem seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu, który był klasztorem” – stwierdził metropolita warszawski wyrażając radość, że „ta historyczna sprawa została zwieńczona”, a – jak się wyraził „zyska na tym parafia”. Będzie więcej kapłanów: proboszcz, wikariusze, kapelan szpitala, poza tym zakonnicy wniosą także duchowość karmelitańską. Służyć też będą jako spowiednicy – zapowiedział kard. Nycz.

Nominacje na urząd proboszcza

  1.  Ks. Wojciech Jędrysiak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, w dek. tarczyńskim.
  2. Ks. Jarosław Stolarczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim.

Ks. Jarosław Stolarczyk urodzony w1967 roku w Warszawie. Wyświęcony 28 maja 1992 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, przez Józefa Kardynała Glempa.  Magister teologii w zakresie historii Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie w 1992. Wikariusz: Grójec – par. św. Mikołaja, Warszawa – par. Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie, par. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Ursusie, Józefosław – par. św. Józefa Opiekuna Pracy. Od sierpnia 2012 roku wikariusz parafii św. Ignacego Loyoli na Placówce.

 

 

 

 

 

Kamil Korbik

 7,051 total views,  1 views today

Comments

comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz