Nasza Parafia


Parafia Św. Jadwigi w Żabieńcu należy do grupy najmłodszych parafii w archidiecezji warszawskiej. Wyboru patronki dla tworzącego się ośrodka duszpasterskiego w Żabieńcu dokonali ks. Mieczysław Stefaniuk i ks. Stanisław Baranowski w związku z beatyfikacją Królowej, dokonaną w Krakowie 8 czerwca 1979 r. przez św. Jana Pawła II.

Miejscowość Żabieniec, pierwotnym brzmieniu Zabynijcz, istniała już w 1540 roku. Należała wtedy do parafii Jazgarzew. Źródła historyczne podają również, że w roku 1576 Krzysztof Pełka i Christinus Losz, czyli Krystyn Łoś, posiadali we wsi Żabieniec swoje kmiece pola. Do Krzysztofa Pełki należał jeden i ćwierć łana, a do Krystyna Łosia półtora. Gdy w 1603 roku wizytował parafię Jazgarzew biskup poznański Wawrzyniec Goślicki, w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym napisał między innymi, że uposażenie tamtejszego kościoła stanowił folwark w Jazgarzewie złożony z trzech łanów roli, a także dziesięciny ze wsi, które należały do parafii, Mianowice: z Jazgarzewa, Żabieńca, Ustanowa, Pęcher i innych. Dokument wizytacyjny z roku 1778 podaje że w Żabieńcu znajdowała się karczma. W 1827 roku Żabieniec miał 25 domów i 102 mieszkańców. W 1895 tych mieszkańców było 231. Żabieniec był wtedy wsią i folwarkiem w powiecie grójeckim, należał do parafii Jazgarzew i miał 354 morgi ziemi. Obszar ziemi dworskiej wynosił 254 morgi.

Myśl utworzenia parafii Żabieńcu wyszła od ks. Mieczysława Stefaniuka, który w latach 1974-86 był proboszczem w Jazgarzewie i dostrzegał taką potrzebę duszpasterską. Zaczął od starań o utworzenie w Żabieńcu ośrodka katechetycznego. W tym celu nawiązał kontakt z Tadeuszem i Marianną Wielogrochami i za obiecaną opiekę przyjął na własność w dniu 7 kwietnia 1979 roku działkę nr 114 o powierzchni 1100 m2, na której miał zamiar wystawić budynek katechetyczny. Gdy w roku 1980 udało się uzyskać zgodę również na budowę kaplicy, przejęty plac okazał się za mały. Trzeba było szukać innego większego. Tym terenem była posesja Jerzego i Mieczysława Świetlików o powierzchni 2300 m2, na której stały dwa budynki gospodarcze: stodoła i obora. Doszło do transakcji kupna- sprzedaży (6900$), ale oficjalnie była to tylko dzierżawa, ponieważ nie można było w tym czasie załatwić formalności prawnych. Na powiększenie własności kościelnej nie pozwalały władze komunistyczne. Ks. Mieczysław Stefaniuk zasugerował osobiście na powołanie duszpasterza ośrodka w Żabieńcu wikariusza z Łomny ks. Stanisława Baranowskiego. On to w 1982 roku został oddelegowany przez władzę kościelne archidiecezji warszawskiej do zorganizowania nowej placówki. Początkowo czynił to z pozycji wikariusza w Jazgarzewie. W krótkim czasie udało się mu przebudować przejętą stodołę i oborę na kaplicę i dom parafialny oraz zamieszkać w Żabieńcu.

Dokonując posumowania całego okresu tworzenia się parafii Żabieniec należy stwierdzić, że proces ten przebiegał szybko, pomimo napotykanych różnych trudności. Zaczął się nieśmiało w roku 1979 nabyciem ziemi pod dom katechetyczny. W połowie 1982 roku istniała prowizoryczna kaplica i dom mieszkalny dla księdza, a w 1984 roku władza kościelna, na wniosek jazgarzewskiego proboszcza, utworzyły rektorat ze wszystkimi upoważnieniami duszpastersko-administracyjnymi. Była to właściwie już prawie parafia. Erygowania rektoratu dokonał kardynał Józef Glemp, prymas Polski, dekretem z dnia 25 czerwca 1984 roku i datą jego obowiązywalności 1 lipca 1984 roku. Parafię erygował również kardynał Józef Glemp. Stało się to 15 lutego 1988 roku. Dekret wszedł w życie 28 lutego tego samego roku. Do parafii Żabieniec zostały włączone miejscowości aż z trzech parafii. Od Jazgarzewa odłączono na rzecz Żabieńca – Żabieniec Osiedle, Żabieniec Ośrodek Rybacki i część Stefanowa, z parafii św. Anny w Piasecznie – wieś Siedliska, a z parafii konstancińskiej w Skolimowie – Jastrzębie Stare oraz druga część Stefanowa. Obecnie parafia liczy ok. 1700 mieszkańców.

Kościół Św. Jadwigi w Żabieńcu powstawał według projektu Feliksa Dzierżanowskiego. Jest to świątynia murowana trzynawowa z kruchtą i wysoką trzydziestometrową wieżą, która posiada dwa dzwony Maryja i św. Stanisław. Wewnątrz znajduje się obraz Św. Jadwigi Królowej, patronki parafii, namalowany przez Jerzego Retmaniaka z Warszawy. Kościół poświęcił kardynał Józef Glemp, prymas Polski, w dniu 4 grudnia 1997 roku. Pierwszą plebanię zbudowano w 1983 roku. Druga plebania powstała w latach 1990-97. Projektowała ją architekt Barbara Krystosik.

 

źródło: http://archwwa.pl/parafie/zabieniec-sw-jadwigi-krolowej/10

 2,351 total views,  2 views today

Comments

comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz